سیستان ورزش
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 1430
تاریخ انتشار : ۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۴
تعداد نظرات: ۰

بررسی وظایف داوران ورزشی از دیدگاه حقوق ورزش


بررسی وظایف داوران ورزشی از دیدگاه حقوق ورزش

DSC_2069

 

بررسی وظایف داوران ورزشی از دیدگاه حقوق ورزش

 

هیات داوران یکی از ارکان مهم مسابقات ورزشی است و عملکرد داوران می تواند نقش تعیین کننده ای در میادین ورزشی داشته باشد، داوران می توانند با دقت در اجرای وظایف خود از وقوع حوادث ورزشی تا حدی جلوگیری و آن را کاهش دهند.

از نظر حقوقی داور به کسی اطلاق می شود که توسط یکی از فدراسیونهای مجاز کشر مجوز قضاوت در آن رشته ورزشی را دریافت کرده باشد. داوران از ارکان مهم ورزش محسوب می شوند که عملکرد آنها نقش تعیین کننده ای در میان ورزش و چه بسا در نظم عمومی جامعه دارد . قضاوت داور در ورش از نظر فنی موضوع بررسی های حقوقی قرار نمی گیرد و اصولاً داوری بد یا خوب تا آنجا که منجر به حادثه و یا ضرر و یا زیان مالی و یا لطمه به حقوق قانونی دیگران نشود از مشمول حقوق ورزشی خارج است . بنابراین تعامل حقوق با داوری در ورزش موکول به ان است که رابطه میان قضاوت داور و نتیجه خلاف قانون احراز گردد تا بتوان در باب مسئولیت کیفری یا مدنی او بررسی نمود.

آنچه مسلم است عدم مصونیت داوران از پیگردهای قانونی است و هرکس که از عملکرد داور در زمین ورزش متحمل صدمه جانی ، مالی و غیره شود حق تعقیب قانونی آنها را خواهد داشت.

DSC_0775

تشریح وظایف داوران

    
صلاحیت در قضاوت

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت خود یک بی احتیاطی و بی مبالاتی است. مسوولین مسابقات بایستی در انتخاب داوران واجد شرایط و با صلاحیت و دارای تخصص، دقت کافی داشته باشند زیرا که اگر در اثر عدم صلاحیت داور خساراتی به ورزشکاران وارد شود مسوول جبران خسارت و پیامدهای آن خواهند بود. بر این اساس شخص داور باید از فدراسیون مربوطه آن رشته ورزشی دفترچه، حکم و یا کارت داوری داشته باشد.

تعداد داوران در مسابقات ورزشی    

در رشته های مختلف ورزشی تعداد داوران متفاوت است برای مثال چه بسا بر اساس قوانین و مقررات داوری، مسابقات با حضور یک سرداور، دو داور، یک منشی و دو دستیار اداره می شود.
همچنین براساس مقررات ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی، ترکیب هیات داوران شامل یک رییس تشک، یک قاضی و یک داور است.   

بازدید و بررسی وسایل ورزشی عمومی

در اکثریت رشته های ورزشی، ورزشکاران ملزم به استفاده از یکسری وسایل ورزشی هستند که به موجب مقررات مربوطه تعیین شده است.   
ناقص بودن، نامرغوب بودن و یا غیر مجاز بودن این وسایل ممکن است موجب صدمه به ورزشکاران شود که در این صورت داوران مسوول خواهند بود زیرا که از وظایف اصلی و مهم داوران بازدید و بازرسی از وسایل ورزشی قبل از مسابقات ورزشی است و زمانی باید اجازه استفاده را صادر کنید که از سلامت و ایمنی آنها اطمینان کامل حاصل کرده باشد.    
این موارد می تواند شامل زمین، تشک، پیست، استخر، توپ، اسباب ورزشی و امثال آن باشد. برای مثال در رشته ورزشی شنا داور باید به کیفیت آب از جهت کدر بودن، آلوده بودن و بوی نامطبوع آب استخر توجه داشته باشد و در صورت مشاهده این موارد از ورود ورزشکاران به داخل آب جلوگیری کند.
در مقررات بین المللی بسکتبال اشاره شده است که پایه های میله بسکتبال باید به خوبی جهت جلوگیری از برخورد بازیکنان و مجروح شدن آنها دارای آن حفاظ و ایمنی کامل باشد. داور می بایست قبل از شروع مسابقه با بازدید از امکانات احراز کند که وسایل مذکور از شرایط ایمنی مناسب برخوردار است یا نه و سپس تصمیم لازم را اتخاذ کند.
همچنین در ورزش هایی مثل ژیمناستیک که استفاده از اسباب در آن نقش اساسی دارد و هرگونه عیب و نقص فنی در آنها می تواند به صدمات غیرقابل جبرانی منتهی شود، وظیفه مراقبتی داوران اقتضا می کند که در بازدید آنها حساسیت بیشتری نشان داده شود تا از وقوع حادثه در اثر نقص اسباب جلوگیری شود.   

بازدید از وسایل شخصی (ورزشی) ورزشکاران

یکی دیگر از وظایف داوران بازدید از وسایل شخصی(ورزشی) ورزشکاران است که بر طبق مقررات ورزشکاران ملزم به استفاده از آنها در مسابقات ورزشی هستند و ورزشکاران نمی توانند بدون این وسایل در مسابقات شرکت کنند. وسایل شخصی در رشته های مختلف متفاوت است اما می توان به مواردی همچون دستکش، کفش، هوگو، ساق بند، کلاه ایمنی و … در رشته های مختلف اشاره کرد.
برای مثال طبق قوانین و مقررات فوتبال بازیکن نباید کفشی بپوشد که برای دیگران خطرساز باشد و پل های کفش باید از چرم یا لاستیک ساخته شده و نباید کمتر از ۷/۱۲ میلیمتر پهنا داشته باشد و به طور کلی ارتفاع استوک ها و پل ها بیش از ۱۹ میلیمتر نباشد. طبق قوانین و مقررات داوری کبدی ورزشکاران نمی توانند از وسایلی استفاده کنند که برای خود یا بازیکنان خطر داشته باشد (از قبیل جواهرات)، این قانون در رشته کشتی هم صدق می کند و کشتی گیران نمی توانند از وسایلی همچون ساعت و انگشتر در حین مسابقه استفاه کنند. ضمنا نمی توانند از زانوبندی که گیره های فلزی دارد استفاده کنند. در رشته ورزشی بوکس دستکش بوکس باید توسط داور بازرسی شود تا در آن اشیاء غیرمجاز و فلزی جاسازی نشده باشد پس داور موظف است قبل از شروع مسابقه از وسایل ورزشکاران بازدید و ورزشکاران را از استفاده از وسایل غیرمجاز و ممنوعه منع سازد زیرا که بی توجهی در بازدید از وسایل تقصیر محسوب می شود.

بازدید و بازرسی از بدن ورزشکار   

گاهی بازدید، از بدن خود ورزشکار است و می تواند شامل ناخن ها، روغنی بودن بدن، موها و … باشد. برای مثال در رشته های کشتی و کبدی که رکن اصلی آنها درگیر شدن حریفان با یکدیگر است ناخن ها باید کوتاه باشد و همچنین بدن ورزشکار نباید روغنی و چرب باشد. 

کارت بیمه ورزشی و کارت شناسایی ورزشکاران:  

داوران می بایست کارت بیمه ورزشی و کارت شناسایی ورزشکاران را بررسی کنند و بعد اجازه شروع مسابقه را به ورزشکاران بدهند. این موارد بیشتر زمانی مشهود است که مسابقات در رده سنی مشخص از قبیل نونهالان و نوجوانان برگزار می شود که با دقت نظر داوران از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری شود. 

رعایت مقررات ایمنی توسط داوران ورزشی  

بهتر است داوران قبل از شروع مسابقه مقررات ایمنی را رعایت کنند تا عاملی برای کاهش حوادث ورزشی باشد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
بخاری گازی در فاصله نزدیک با زمین ورزش نباشد، مقررات ایمنی در سیم کشی های برق محل مسابقه رعایت شده باشد، اشیاء خطرناک، فلزات نوک تیز، مصالح ساختمانی در اطراف محل و زمین مسابقه نباشد و بعد از مطمئن شدن از حضور پزشک، مسابقه را شروع کنند.  

شرایط آب و هوایی در مسابقات

ورزش هایی که در فضای باز انجام می شود همواره در معرض شرایط نامطلوب جوی قرار دارند. مثلا بارها شنیده ایم که صاعقه یا رعد و برق منجر به فوت فوتبالیستی شده است و یا تمرین در هوای بسیار گرم باعث گرمازدگی ورزشکار شده است و موارد دیگر مثل بارندگی های شدید، یخ زدگی زمین و سرمای بیش از حد که بارها منجر به بروز حوادث و خسارت به ورزشکاران شده است. در بیشتر رشته های ورزشی که در فضای باز صورت می گیرد قوانین و اختیاراتی برای داوران در شرایط آب و هوایی مختلف پیش بینی شده است، چه خوب است داوران ما با رعایت و احتیاط بیشتر از بروز این گونه حوادث جلوگیری کنند.

نظارت دقیق بر مسابقه و اجرای عادلانه قوانین:
در حین مسابقه داوران باید قوانین را بر اساس مقررات مدون آن رشته به اجرا در آورند و با ورزشکاران عادلانه و بی طرف رفتار کنند.
برای مثال براساس قوانین بین المللی شنا سرداور باید قوانین و تصمیمات فینا را با قدرت اجرا کند. در قوانین رشته ورزشی کشتی هیات داوری کلیه وظایف پیش بینی شده در مسابقات کشتی و همچنین مقررات ویژه احتمالی که در هنگام سازماندهی برخی از مسابقات وضع می شود را به انجام می رساند.
در رشته ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی داور مسوول صحیح مبارزه است که باید طبق مقررات اجرا کند. براساس قوانین بین المللی بسکتبال داوران بازی را طبق قوانین مربوطه اداره خواهند کرد. در قوانین ورزشی واترپلو اشاره شده که کنترل مطلق بازی در دست داوران است.
جلوگیری از اجرای حرکات و فنون خطا
در قوانین رشته های ورزشی موادی را به معرفی حرکات و فنون خطا اختصاص داده اند و داوران می بایست در صورت مشاهده این حرکات و فنون سریعا از اجرای آنها جلوگیری کنند. داوران در شرایط مختلف می توانند با قطع بازی، جلوگیری از اجرای فن، اخطار، تذکر، امتیاز و امثال آن از اجرای فنون خطا جلوگیری کنند زیرا که در صورت کوتاهی و بروز حادثه مسوول هستند. به استناد قوانین بین المللی کشتی، کشتی گیران از موارد زیر ممنوع شده اند:  
کشیدن مو، پیچاندن انگشتان، ضربه زدن، فشار دادن گلو، هل دادن، اجرای فن دوبل نلسون (در رده سنی نونهالان و نوجوانان)

وظایف داوران نسبت به ورزشکار مصدوم:   
یکی از وظایف مهم داوران اقدام فوری نسبت به ورزشکاران مصدوم است و داوران می بایست در صورت ورود صدمه به ورزشکار در حین مسابقه شرایط تسهیل برای انجام کمک های اولیه را فراهم سازند و با قطع بازی و دعوت پزشک به ورزشکار مصدوم کمک کنند. برای مثال در رشته ورزشی فوتبال پزشکان و مسوولان دیگر پزشکی تنها موقعی می توانند وارد زمین شوند که داور از آنها دعوت کند. این موضوع در رشته ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی هم الزام الرعایه است. گاهی افراد سودجویی قصد فریب داوران را دارند که می تواند برای استراحت کردن و گاهی هم برای گرفتن امتیازی مثل گرفتن پنالتی در فوتبال و امثال آن تمارض به صدمه دیدن می کنند و داوران می بایست باهوش و ذکاوت خود از سوء استفاده این افراد جلوگیری کنند. اما بهتر است اصل را بر صداقت ورزشکاران گذاشته و تمارض را مفروض ندانند و نسبت به ورزشکار مصدوم اقدام لازم را انجام دهند و بعد از اطمینان از تمارض ورزشکار، طبق آیین نامه با ورزشکار خاطی برخورد کنند.
مصلحت جامعه و نظم عمومی
اگر داور تصور کند ادامه مسابقه احتمال شورش را در بردارد باید به فوریت مسابقه را تعطیل کند زیرا که مصلحت جامعه و نظم عمومی مهمتر از یک مسابقه ورزشی است.
داوران می بایست در تعطیل کردن رقابت های نامتعادل که امکان حادثه قابل پیش بینی است تردید به خود راه ندهند داوران می بایست اجازه ادامه بازی به بازیکنی که سوء نیت و قصد مجرمانه خود را عملا نشان داده است را ندهند.

نگاهی گذرا به وظایف مهم داوران:

  بازدید اماکن و تجهیزات ورزشی آن

  بازدید وسایل مشخص ورزشکار

  اقدام سریع نسبت به ورزشکاران مصدوم

  جلوگیری از اجرای حرکات یا فنون خطا

  عدم سوء استفاده بازیکنان از قانون

  اجرای دقیق قوانین و مقررات

  توقف بازی در شرایط نامساعد

  بررسی وضعیت ایمنی فضا و اماکن ورزشی

  برخورد قانونی با بازیکن متخلف

  عدم دخالت بازیکنان و افراد غیر متخصص در امور پزشکی در موقع وقوع مصدومیت

  عدم اجازه بازگشت به بازی برای بازیکنی که هنوز مصدومیت او مرتفع نشده است.

  محافظت از بازیکنان و دادن هشدار به ورزشکاران

  پیش بینی خطرهای قابل انعطاف متعارف

 DSC_3400

آئین‌نامه کمیته داوران

 

جهت آشنایی با وظایف داوران و کمیته داوران آیین نامه داخلی یکی از فدراسیون های ورزشی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نمونه ارایه می گردد

مقدمه:

داوران از ارکان مهم ورزش محسوب می شوند که عملکرد آنها نقش تعیین کننده ای در میادین ورزشی و چه بسا در نظم عمومی جامعه دارد.

ماده ۱ : تعریف و هدف

کمیته داوران به منظور ارتقاء و سازماندهی سطح داوری و اجرای قوانین بین‌المللی IWF برای رسیدن به عدالت و جلوگیری از تضییع حق ورزشکار و داوران و مربیان در مسابقات تشکیل می گردد.

ماده ۲ : وظایف کمیته داوران

۱-۲ مطالعه و پژوهش درخصوص راهکارهای کمی و کیفی در رشته داوری برابر آخرین مقررات و اساسنامه فدراسیون

۲-۲ تهیه و پیشنهاد طرحها و برنامه های لازم جهت ارتقاء سطح ملی و جهانی طبق مقررات در امر داوری به هیئت رئیسه و اجرای طرحها و برنامه های مصوب

۳-۲ مطالعه و بررسی آخرین قوانین و مقررات داوری در سطح جهانی و ملی و انتشار نتایج آن جهت بهره برداری عناصر ذیربط در سطح کشور

۴-۲ اعمال نظارت بر فعالیتهای داوران در سطح کشور و ارزیابی عملکردشان و ارائه نتایج ارزیابی های انجام شده به همراه راهکارهای اصولی به هیئت رئیسه یا ریاست فدراسیون

۵-۲ اعمال بررسی‌های لازم جهت فراهم آوردن مبانی تصمیم گیری هیئت رئیسه یا ریاست فدراسیون در مورد تعیین داوران طبق پیشنهاد کمیته داوران در تمام رده های سنی

۶-۲ بررسی و پیشنهاد داوران مناسب برای قضاوت در مسابقات منطقه ای، کشوری و برون مرزی

۷-۲ تشخیص نیازهای آموزشی در زمینه داوری و اعلام به ریاست فدراسیون به منظور تشکیل کلاسهای داوری طبق آئین نامه فدراسیون جهانی در تمام رده های سنی زیر نظر کمیته آموزش و با همکاری کمیته داوران

۸-۲ انتخاب و پیشنهاد داوران جهت اعزام به دوره های آموزشی و توجیهی و ارتقائی از سوی کمیته داوران (با تأیید ریاست فدراسیون) در داخل و خارج از کشور

۹-۲ تعیین مدرسین داوران جهت حضور و تدریس داوران با همکاری کمیته آموزش

۱۰-۲ مشارکت در برنامه ریزی و برگزاری گردهم آیی عمومی و سمینارهای تخصصی کمیته داوران به منظورفراهم آوردن امکانات

۱۱-۲ ارائه هر گونه خدمات مشورتی در امور داوران با ریاست فدراسیون و دیگر کمیته ها

۱۲-۲ ارتباط مؤثر و اصولی کمیته های آموزش و پژوهش، لیگ و مسابقات

۱۳-۲ ارائه برآورد بودجه سالیانه کمیته داوران به فدراسیون

ماده ۳ : ارکان کمیته

اعضاء کمیته داوران از پنج نفر تشکیل می شود:

۱-۳مسئول کمیته که با حکم ریاست فدراسیون منصوب می شود، و می بایست از داوران درجه یک بین المللی باشد و عزل و قبول استعفای وی توسط ریاست فدراسیون صورت می گیرد.

۲-۳یک دبیر و سه عضو که با پیشنهاد و معرفی مسئول کمیته و تصویب ریاست فدراسیون به عضویت کمیته پذیرفته می شوند.

۳-۳شرکت ریاست فدراسیون و یا دبیر فدراسیون در جلسات کمیته طبیعی است، بدون حق رأی خواهد بود. 

تبصره ۱ : کلیه تصمیمات و پیشنهادات در جلسات کمیته باید صورتجلسه شده و به تأیید و تصویب ریاست فدراسیون رسیده و پس ار تصویب به مورد اجراء گذارده شود.

تبصره ۲ : مسئول کمیته و اعضای آن مطابق چارت سازمانی فدراسیون زیرنظر مستقیم دبیر فدراسیون

انجام وظیفه می نمایند.

ماده ۴ : وظایف مسئول کمیته داوران

۱-۴ تلاش مؤثر و اصولی در جهت اهداف و اجرای وظایف کمیته

۲-۴ ایجاد هماهنگی بین اعضاء کمیته

۳-۴ طرح برنامه های ضروری و آموزشی و علمی در جهت بالا بردن سطح معلومات داوری بین المللی داوران فدراسیون

۴-۴ نظارت کامل در اجرای داوری دقیق بر طبق مقررات و قوانین بین المللی در جریان کلیه مسابقات و رویدادها

۵-۴ نظارت دقیق در عملکرد اعضاء هیئت ژوری در کلیه مسابقات رسمی و رویدادها

۶-۴ انتخاب داوران درجه یک بین المللی و باتجربه به عنوان هیئت ژوری مسابقات

۷-۴ رسیدگی به اختلافات احتمالی داوری در جریان مسابقات و حل و فصل آن در جلسات کمیته و در صورت لزوم جهت رأی نهائی اجراء به ریاست فدراسیون

ماده ۵ : وظایف دبیر کمیته

۱-۵ اجرای موارد محوله از سوی مسئول کمیته

۲-۵ دعوت از اعضاء کمیته جهت شرکت در جلسات

۳-۵ تنظیم دستورجلسه کمیته و ارسال به ریاست فدراسیون و یا دبیر فدراسیون

۴-۵ انجام مکاتبات با هماهنگی مسئول کمیته

ماده ۶ : تشکیل جلسات کمیته

کمیته داوران هر ماه یکبار و درصورت لزوم جهت تشکیل جلسه ضروری با اطلاعیه قبلی تشکیل خواهد شد. 

ماده ۷ : شرایط پذیرش در داوری

هر گونه تقاضا جهت ورود به مقام داوری بدواً طی درخواستی که از طرف متقاضی به ریاست فدراسیون تقدیم خواهد شد مورد رسیدگی قرار گرفته و درصورت موافقت، طبق مقررات و قوانین داوری بین المللی و آزمایشات تعیین شده از طرف فدراسیون بین المللی وزنه برداری و موفقیت در آزمایشات خواهد بود. 

ماده ۸ : اجرای موارد ذکر نشده براساس قواعد عمومی و زیر نظر مسئول کمیته و تأیید ریاست فدراسیون صورت می گیرد.

 

مسئولیت حقوقی و کیفری داوران

 

اگر در میادین ورزشی، بر اثر تعامل داور با ورزش‌کاران، نتیجه خلاف قانون، احراز گردد، در این صـورت داور متخلف، مسبب صدمه جانی و مالی تلقی شده و تحت تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت.
تذکر: احراز اموری از قبیـل اخذ رشوه از سوی مدیـران باشگاه‌ها و یا سوء استفـاده مدیـران باشگاه‌ها از ضعف اراده احتـمالی برخی داوران که در میـدان ورزش، تبلور یافته و به باخت فرد یا تیم رقیب و خسارات مالی و جانی ناشی از آن، منتهی شود، مجازات و محکومیت داور را طبق قوانین جزائی و حقوقی در پی خواهد داشت. لذا مقتضی است مواردی از این قبیل، از سوی باشگاه‌ها، بازیکنان یا فدراسیون‌ها به معاونت حقوقی سازمان اعلام، تا با عنایت به جرم بودن برخی از این اقدامات، موضوع، علاوه بر رسیدگی انضباطی در کمیتـه‌های مربوطه در شعبه رسیدگی به جرایم ورزشی، تحت رسیدگی قرار گیرد.

تذکر و اشاره

در ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی می‌خوانیم: «هر کس بدون مجوز قانونی، عمـداً یا در نتیجه بی‌احتیاطـی به جان یا سـلامت یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجاری یا به هر حق دیگر که به موجب قانون برای افراد دیگر ایجاد گردیده، لطمه وارد نماید که موجب ضرر مالی یا معنوی دیگری شود، مسؤول جبران خسارت ناشی از عمل خواهد بود.        
به استناد این ماده، اشخاص ورزشی بر حسب جایگاه و تکلیفی که دارند، می‌توانند در مواردی که فردی از طریق رسانه‌ها یا مطبـوعات و در قالب اظهـارنظر یا مصاحبه، مبادرت به هتک حیثیت آنان کند، مطابق این ماده جبران لطمه وارده را از طریق مجاری قضایی خواستار شوند و در مواردی که مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و
باشد، تعقیب و مجازات کیفری مرتکب جرم را از طریق شعبه ورزشی خواستار گردند.
در ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسـلامی آمده است: «هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه‌ها و جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگری به کسی امری را صریحاً نسبت دهد یا آنها را منتشر نماید، مطابق قانون، آن امر جرم محسوب می‌شود و اگر نتواند صحت آن اسناد را ثابت کند، جز در مواردی که موجب حد است، به یک ماه تا یک سال حبس و تا (
۷۴) ضربه شلاق یا یکی از آنها، بر حسب مورد، محکوم خواهد شد.» مطابق این ماده، کسانی که به حوزه ورزش و مدیریت‌های ورزشی، لطمه می‌زنند و از طریق جرائد و یا نطق در مجامع و مصاحبه در صدا و سیما و… امری را که مصداق افتراء، نشر اکاذیب و… است، به ورزشکار، داور، سرپرست، مربی و مدیر ورزشی نسبت داده و یا علیه آنها نشر دهند، یا مشمول مجازات حدی در موارد خاص بوده و یا مجازات حبس را حسب مورد در پی خواهد داشت. مسلماً رسیدگی به این قبیل جرائم در شعبه رسیدگی به جرائم ورزش، علاوه بر اینکه موجب حفظ حرمت ورزش‌کاران و مدیران ورزشی بوده با صلاحیت عام شعبه ورزش در مقام رسیدگی، هماهنگی دارد.

منابع : کتاب حقوق ورزشی

 

 


  • رسانه نی زار

    • بخش ورزشی
    • بخش فرهنگی
    • بخش سیاسی