سیستان ورزش
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 451
تاریخ انتشار : ۲ شهریور, ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۴
تعداد نظرات: ۰

بازی بومی و محلی خوسو خوسو


بسم الله الرحمن الرحیم با سلام خدمت همه دوستداران ورزش وهمه کسانی که متقاضی ارایه بازیهای بومی محلی هستند . از همه شما سروران گرامی خواهشمندم که اگر تحقیق ویا مطلبی راجع به  بازیهای  محلی و یا هر ورزش دیگری دارید برای ما ارسال نمایید تا در این  سایت  با عنوان و نام شما درج […]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت همه دوستداران ورزش وهمه کسانی که متقاضی ارایه بازیهای بومی محلی هستند .

از همه شما سروران گرامی خواهشمندم که اگر تحقیق ویا مطلبی راجع به  بازیهای  محلی و یا هر ورزش دیگری دارید برای ما ارسال نمایید تا در این  سایت  با عنوان و نام شما درج گردد. قبلا از همکاری و همراهی شما بسیار سپاسگذارم .  

           

ورزش خوسو (  khosu)

نام  محلی بازی : خوسو

زمان بازی : محدودیت زمانی ندارد. ولی  معمولا ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

تعداد نفرات : ۱۰ تا ۱۵ نفر

سن بازیکنان : در همه ی رده های سنی قابل اجرا می باشد.

مکان بازی : زمین خاکی 

اهداف بازی : ایجاد نشاط و شادابی – تقویت عضلات دست و پا – تقویت حافظه و هوش – زیرکی – چابکی و سرعت عمل و عکس العمل

     کمک به رشد جسمانی و افزایش آمادگی جسمانی – پیروی از سرگروه – حمایت از همدیگر و انضباط 

ابزار و وسایل مورد نیاز : ندارد

شرح بازی :

این  بازی که مشابه ورزش کودی است به صورت گروهی انجام می گیرد با این تفاوت که این بازی اغلب توسط نوجوانان و جوانان روستایی در حاشیه رودخانه هیرمند و نهرهای مهم منطقه صورت می پذیرد. شکل سنتی آن بدون لباس (تنها با شورت ویا با شلوار محلی )انجام می گر فته است.

فلسفه این کار پیشگیری از پاره شدن البسه بازیکنان و مهمتر از آن دسترسی به آب ( جهت استحمام پس از اتمام بازی ) می باشد. بنابراین روشن می شود این بازی نوعی ورزش ویژه اواخر بهار و فصل تابستان است.

نحوه بازی :

در این بازی سنتی نوجوانان به دو  گروه انتخابی تقسیم و دو نفر به عنوان سر گروه تعیین می شوند و مبارزه با علامت داور شروع می شود.

از نظر کمی ، تعداد هر گروه نامشخص ، لکن به تناسب توانایی داور جهت کنترل آنان بین ۱۰ تا ۱۵ نفر می باشد و از نظر کیفی بستگی به میزان توانایی بدنی و مقاومت افراد هر گروه در مقابل تیم حریف  دارد. در این بازی هر بازیکن با یک پا فعالیت دارد و پای دیگر او از محل کف پا و انگشتان در دست مخالف قرار می گیرد و تا پایان بازی نباید رها شود ؛ زیرا هدف پوچ کردن حریف از طریق جدا کردن دست و پای گره خورده رقیب می باشد.

در طول درگیری طرفین مسابقه تلاش دارند با توانایی کامل دست گره خورده رقیب را از پای مخالف او جدا کرده و او را از بازی خارج نمایند. خروج نفر به نفر رقبای دو تیم موجب پیروزی گروهی می شود که تعداد بیشتری در میدان دارند. سرانجام تمام مبارزان یک تیم باید پوچ و از صحنه خارج شوند تا تیم مقابل برنده اعلام گردد.

این بازی اخیرا در مناطقی از بلوچستان نیز اجرا می شود که آنهم بدلیل حضور معلمان سیستانی در آنجاست و هم عدم داشتن امکانات ورزشی از جمله توپ و …. .

این بازی مورد توجه مسئولین ورزش منطقه نیز قرار گرفته و حداقل آن را بصورت سمبلیک در برخی از  مراسم و اعیاد ملی و مذهبی به نمایش در می آورند لکن توجه به استمرار تمرین و تداوم مسابقات در این ورزش سنتی اهمیت دارد و در پیشگیری از اتلاف وقت جوانان و نوجوانان روستایی و سرگرمی مفید ، تأثیر مثبت دارد. که البته هیچ گونه هزینه و امکانات خاص ورزشی هم ندارد، جز یک زمین صاف و هموار.  با تشکر و سپاس از پدر گرامی ام که در جمع آوری این نسخه مرا یاری نمودند.     

       حسینعلی کشته گر

 نظر یادتان نرود. نظر بدهید .


  • رسانه نی زار

    • بخش ورزشی
    • بخش فرهنگی
    • بخش سیاسی