سیستان ورزش
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 597
تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور, ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۳
تعداد نظرات: ۱

آموزش جداول ورزشی


سخنی کوتاه با معلمان و دانش آموزان عزیز و علاقمند به یادگیری جداول ورزشی و نحوه اجرای مسابقات مختلف ، در این سایت علاوه بر ارایه جداول ورزشی جهت برگزاری مسابقات مختلف ورزشی ، در مورد نحوه خط کشی زمینهای ورزشی نیز مطالبی را خواهم گذاشت که امیدوارم مطالبی که ارایه می شود مورد استفاده […]

سخنی کوتاه با معلمان و دانش آموزان عزیز و علاقمند به یادگیری جداول ورزشی و نحوه اجرای مسابقات مختلف ، در این سایت علاوه بر ارایه جداول ورزشی جهت برگزاری مسابقات مختلف ورزشی ، در مورد نحوه خط کشی زمینهای ورزشی نیز مطالبی را خواهم گذاشت که امیدوارم مطالبی که ارایه می شود مورد استفاده همه ورزش دوستان قرار گیرد و همچنین باعث پیشرفت علم ورزش در بین همه اقشار جامعه گردد.

با تشکر و سپاس حسینعلی کشته گر دبیر ورزش زابل

 

با افزایش تیمها در مسابقات نیاز به ابداع انواع جدول جهت برگزاری مسابقات احساس شد که تنظیم آنها به صورتی باشد که به هنگام اجرا ، با مشکلی نیز برخورد نشود و به قول معروف جدول تنظیمی « قابلیت اجرایی » داشته باشد.

برای انتخاب نوع جدول ، ابتدا باید امکانات و مقدوراتی را مدنظر قرار داد که عبارتند از : ۱ – نوع مسابقه

۲ – زمان پیش بینی شده ۳ – میزان بودجه ی اعتباری به منظور اجرای مسابقه

۴ – تعداد تیمهای شرکت کننده ۵ – تعداد زمینها برای برگزاری مسابقات

۶ – تعداد داور و پرسنل اجرایی ۷ – در نظر گرفتن موارد ضروری با توجه به نوع مسابقه ( اورژانس و پلیس )

جدولهایی که غالبا و به طور معمول برای مسابقات مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است :

۱ – جدول تک حذفی ۲ – جدول دو حذفی ۳ – جدول دوره ای

۴ – جدول دو دوره ای ۵ – جدول دوره ای با روش ضربدری ۶ – جدول رده بندی

۷ – جدول المپیک ۸ – جدول تنیس روی میز ۹ – جدول کشتی

جدول یک حذفی

همان طور که از اسمش پیداست جدولی است که پس از جایگزین کردن هر نفر یا هر تیم ( برابر قرعه ) در مکان خود با نفر یا تیم دیگر باید مسابقه دهد و نفر یا تیمی که بازنده می شود از دور مسابقات بیرون می رود. برای رسم جدول (یک حذفی ) در نظر گرفتن تعداد تیمهای شرکت کننده ضروری است. اگر تعداد شرکت کننده توانی از عدد ۲ باشند همانند ( ۲ ، ۴ ،۸ ، ۱۶ ، ۳۲ ، ۶۴ ، ۱۲۸ و …. ) ترسیم آن بسیار ساده است و هیچ گونه استراحتی در نظر گرفته نمی شود و چون در هر دوره از مسابقات ، نیمی از شرکت کنندگان از جدول خارج می شوند جدول به صورت نیمه ی جدول قبلی ترسیم می شود که پس از انجام چند دوره از مسابقات فقط دو تیم یا دو نفر در جدول باقی می مانند که با انجام مسابقه بین آن دو تیم یا دو نفر ، قهرمان آن دوره مسابقات معلوم و معرفی می شود .

اجرای صحیح مسابقات ورزشی باید بر اساس دسته بندی یا گروه بندی باشد و همین دسته ها یا گروهها باید طبق اصولی درست و منطقی و قابل قبول همگان باشد .

برای رسیدن به این منظور باید مسابقات را مطابق جدول انجام داد .

جدول مسابقات دارای اقسام مختلفی است مانند یک حذفی ـ دوحذفی و دوره ای …..

جداول ذکر شده برای مسابقاتی مانند والیبال ، فوتبال ، بسکتبال و . . . قابل اجرا می باشد .

اینک به شرح مختصر و رسم جدول های مختلف می پردازیم .

الف ـ جدول یک حذفی

اگر تعداد تیمها زیاد باشد وقت هم برای رسیدن به نتیجه کم باشد از جدول یک حذفی استفاده میکنیم . این نوع جدول هم دارای معایب و محاسنی است . از محاسن آن اینکه نتیجه زود معلوم میشود و از معایب آن اینکه اولاً فقط مقامهای اول و احتمالاً دوم معلوم میشود ثانیاً د این نوع جدول دقیقاً حق به حق دار نمیرسد .

در جدول یک حذفی هر تیم با هر نفر پس از یک باخت حذف میشود .

ب ـ جدول دو حذفی

کمی بهتر از یک حذفی می باشد زیرا تیم یا نفر بعد از دو باخت حذف میشوند .در این نوع جدول هم مقامهای اول و دوم مشخص میشوند .

( مگر طبق قرار قبلی که آخرین تیمی یا آخرین نفری که با تیم دوم بازی میکند مقام سوم باشد . )

ج ـ جدول دوره ای

در این نوع جدول اگر فرصت کافی وجود داشته باشد بهترین و دقیق ترین نتیجه ها بدست می آید زیرا در این نوع جدول تمام مقامها مشخص و معلوم میشود .

۱ـ رسم جدول یک حذفی

این نوع جدول را به دو صورت رسم میکنیم که با دقت بیشتر متوجه خواهیم شد که هر دو نوع آن یکی است .

یکی با تعداد خطوط بیشتر و یکی با تعداد خطوط کمتر که در شکل های رسم شده مشخص است . برای سهولت در رسم جدول ها باید این اعداد را همواره به خاطر داشته باشیم .

( ۲-۴-۶-۸-۱۶-۳۲-۶۴ و ……………و ) . حال اگر تعداد تیمها یا نفرات شرکت کننده در مسابقات عیناً مطابق اعداد فوق باشد رسم جدول بسیار آسان است . همانطوری که در جدول های دوتایی یا چهار تایی یا هشت تایی یا شانزده تایی مشاهده میکنیم اگر تعداد تیمهای شرکت کننده مثلاً ۷ باشد یک استراحت اضافه میکنیم تا به ۸ برسیم . اگر تعداد تیمها ۹ باشد ۷ استراحت اضافه میکنم تا به عدد ۱۶ برسیم و مطابق جدول ۹ تایی عمل میکنیم .

اگر ۱۱ تیم داشته باشیم ۵ استراحت اضافه میکنیم تا به عدد ۱۶ برسیم و جدول را مطابق شکل ( جدول ۱۱ تایی ) عمل میکنیم . پس بطور کلی مطابق فرمولهای زیر عمل خواهیم کرد .

اگر ۱۰ تیم داشته باشیم رسم جدول را مطابق قانون زیر عمل میکنیم .

تعداد استراحتها ۱۶-۱۰=۶

تیمهایی که در دور اول بازی میکنند ۱۰-۶=۴

بازیهای دو ر اول ۴:۲=۲

۳ استراحت به بالا و ۳ استراحت به پایین جدول داد میشود . ۶:۲=۳

اگر ۱۳ تیم داشته باشیم رسم جدول چنین خواهد بود .

تعداد استراحت ها ۱۶-۱۳=۳

تیم هایی که دور اول بازی میکند ۱۳-۳=۱۰

تعداد بازیهای دور اول ۱۰:۲=۵

۱ استراحت در بالا و ۲ استراحت در پایین جدول داده میشود .

اگر ۳ تیم داشته باشیم رسم جدول چنین است .

تعداد استراحتها ۴-۳=۱

تیمهایی که در دور اول بازی میکنند ۳-۱=۲

تعداد بازیهای دور ا ول ۳-۱=۲

فقط یک استراحت به پایین جدول داده میشود .

قانون تقسیم استراحت ها

در تقسیم استراحت باید توجه خاص داشته باشیم که اولین استراحت را به تیم ما قبل آخر جدول بدهیم و دومین استراحت را به تیم دوم جدول از بالا بدهیم و سومین استراحت را از پایین به بالا به چهارمین تیم و چهارمین استراحت را به تیم چهارم از بالا به پایین جدول و … ( در جدول ۸ تا یی ) باید توجه داشت که ابتد جدول را رسم میکنیم بعد استراحت ها را روی جدول بگذاریم و سپس قرعه کشی نموده و نفرات یا تیمها را در جدول قرار دهیم ( از بالا به پایین ) و اگر فقط یک استراحت داشته باشیم آن را به تیم ما قبل جدول میدهیم .

۲ـ جدول دو حذفی

جدول دو حذفی دو نوع است یکی جدول دو حذفی معمولی و جدول دو حذفی ضربدری .

الف ـ جدول دو حذفی معمولی

این جدول مانند جدول یک حذفی رسم میشود با این تفاوت که در دور اول مسابقات یک تیم یا یک نفر با یک باخت حذف نمی شود بلکه به پایین جدول میرود و مسابقه را ادامه میدهد تا اینکه دارای دو باخت شود که در نتیجه حذف خواهد شد . آنچه خیلی مهم است اینست که در پایین جدول نتیجه هر دوره باید معلوم تا بعداً با نتیجه دور بعدی بازی کند مثل جدول ۸ تایی و ۱۰ تایی .

ب ـ جدول دو حذفی ضربدری

بهترین نوع جدول می باشد .

در این جدول به جای اینکه بازنده ها را به طرف پایین حرکت دهیم یا منتقل کنیم بازنده ها را به طرف چپ و برنده ها را به طرف راست جدول حرکت می دهیم .

مانند جدول دو حذفی ضربدری ۱۶ تایی یا جدول دو حذفی ضربدر ی ۸ تایی یا ۱۲ تایی .

جدول دوره ای

اگر تعداد تیمهای شرکت کننده در مسابقات زیاد باشد بهتر است آنها را در دسته های کوچک تقسیم کنیم مثلاً ۵ یا ۶ تیم را در یک گروه و تا ۱۲ تیم را حداقل در دو گروه و تا ۱۶ تیم را در ۴ گروه قرار دهیم .

در جدول دوره ای یا تعداد تیمها فرد است یا زوج . اگر فرد باشد خود ما یک استراحت اضافه میکنیم تا بشود . و همیشه به شکل حرف یو انگلیسی عمل میکنیم و تیم ها را به ترتیب از شاخه چپ شروع میکنیم تا به انتهای شاخه راست برسیم .

برای اینکه بدانیم جدول درست است یا نه باید جدول را ادامه بدهیم اگر پس از چند دور اول در آمد جدول صحیح است . باید توجه داشت که همیشه نفر اول یا تیم اول یا استراحت را ثابت نگه داریم .

چگونه قبل از انجام مسابقه می توانیم محاسبه کنیم که چند بازی انجام میشود ؟

مثلاً اگر ۵ تیم داشته باشیم به شکل زیر عمل میکنیم :

۵-۱=۴

۵*۴=۲۰

تعداد مسابقه هایی که باید انجام شود ۲۰:۲=۱۰

اگر ۱۰ تیم داشته باشیم :

۱۰-۱=۹

۹*۱۰=۹۰

تعداد ۴۵ بازی انجام خواهد شد ۹۰*۲=۴۵

انتشار یافته: ۱
  1. سلام من عادل میرانی از دبیرستان نمونه باقرلعلوم واقعا سایت خوبیه اقای کشته گر


  • رسانه نی زار

    • بخش ورزشی
    • بخش فرهنگی
    • بخش سیاسی