سیستان ورزش
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 689
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر, ۱۳۹۳ - ۰۰:۱۸
تعداد نظرات: ۰

بازی بومی و محلی( کیچ و زور ) سیستانی


از بازیهای بومی منطقه سیستان است که معمولا توسط مردان اجرا می شده. این بازی معمولا در شب اجرا می شده است ، دو نفر به عنوان سر استادک یا کاپیتان ، هر کدام 6 تا 8 نفر را به عنوان تیم خود انتخاب می نمایند .

DSC03441

بازی کیچ و زور

از بازیهای بومی منطقه سیستان است که معمولا توسط مردان اجرا می شده.

 

نحوه ی اجرای بازی :

این بازی معمولا در شب اجرا می شده است ، دو نفر به عنوان سر استادک یا کاپیتان ، هر کدام ۶ تا ۸ نفر را به عنوان تیم خود انتخاب می نمایند .
سپس سر استادک ها در کنار هم قرار گرفته ، استخوان ، چوب یا سنگی را که قبلا به هم نشان داده اند و در اصطلاح محلی کیچ گفته می شود در اختیار می گیرند آنگاه بازیکنان دو تیم به فاصله ۸ تا ۱۰ متری محل ایستادن سر استادک ها رفته و یکی از سر استادک ها کیچ را در تاریکی شب به طرف بازیکنان پرتاب می کند و بازیکنان سعی در پیدا کردن کیچ می کنند یابنده کیچ سعی می کند بدون اینکه تیم مقابل بفهمد آن را به سر استادک خود تحویل دهد ، در این حین اگر بازیکنان تیم مقابل متوجه شوند که کیچ در اختیار چه کسی است به او حمله کرده و سعی می نمایند که کیچ را از او بگیر ند و این کار تا زمانی ادامه پیدا می کند که یکی از بازیکنان کیچ را به سر استادک تیم خود بدهد ، در این ضمن بازیکنان می توانند کیچ را به هم داده تا بازیکن قویتر آن را به سر استادک برساند.
تیمی که کیچ را تحویل دهد، برنده بوده و جایزه خود را که سواری کردن بر پشت بازیکنان تیم مقابل ( به اصطلاح محلی کفتیکه ) تحویل می گیرد.


  • رسانه نی زار

    • بخش ورزشی
    • بخش فرهنگی
    • بخش سیاسی